سفرنامه عتبات عالیات (4) کربلا - کاظمین - سامراء ...

از ماشین پیاده شدیم و رفتیم دنبال محلی برای اقامت  ، روبروی حرم حضرت ابالفضل ع منزل گرفتیم  ، هتل آل مصطفی (ص)  و بعد یکی یکی رفتیم حمام غسل کردیم و آماده شدیم برای زیارت .

بعد به حرم امام حسین ع و حضرت قمر بنی هاشم ع رفتیم انشاء الله قسمت همه دوستان و ارداتمندان به اهل بیت ع بشه به زودی زود .

برای اولین بار بود ضریح شش گوشه امام حسین ع را بغل میگرفتم ...

یادم نمیره یک بار که وارد حرم حضرت عباس ع میشدم بالای درب ورودی این جمله را که دیدم دلم شکست " السلام علیک یا ساقی عطاشی کربلا "

شبها تو حرم نماز جماعت بر گزار میشد و از ساعت 12 به بعد درب حرم ها را میبستند.

از جمله مکانهایی که رفتیم زیارت کردیم در کربلا و اطراف کربلا ،مقام حضرت علی اکبر ع

مقام حضرت علی اصغر ع   ،  مقام امام زمان ع  ، مقام امام صادق ع  ، تل زینبیه س  ،

مقام دست راست و دست چپ حضرت ابالفضل ع  ،  حرم حر بن یزید ریاحی در چند کیلومتری کربلا بود .

شب جمعه کربلا خیلی شلوغ میشه چون شب زیارتی حضرت سید الشهداء ع  هست مردم عراق از شهر ها و اطراف کربلا برای زیارت حضرت به کربلا میان خیلی شب خوبی بود .

بعد از دو سه روز یک روز صبح از کربلا به  قصد زیارت کاظمین و سامراء حرکت کردیم.

یه ماشین وان گرفتیم یازده نفره  با هفت هشت تا زائر ایرانی دیگه  و به راه افتادیم .

اول به زیارت امام موسی کاظم ع و امام جواد ع مشرف شدیم خیلی با صفاست .

ولی زیاد اطراف حرم تمیز نبود و رسیدگی نشده بود .

بعد سامراء رفتیم و امام حسن عسگری ع و امام هادی ع و نرجس خاتون مادر امام زمان ع و حکیمه خاتون عمه امام عصر عج را زیارت کردیم .

خیلی حرم سامراء تمیز و با شکوه بود ناهار را هم سامراء بودیم  ،

 سرداب امام زمان ع و محل غیبت امام زمان هم اونجاست که زیارت کردیم و نماز خوندیم .سرداب‌ مقدّس‌ در سامراء یکی‌ از زیارتگاههای‌ شیعیان‌ است‌ و یک‌ نشانه‌ از آن‌ یار غایب‌ از انظار می‌باشد.
وجود سردابهای‌ زیرزمینی‌ در هوای‌ گرم‌ عراق‌ و شهر سامرا رایج‌ بوده‌ و خانه امام‌ حسن‌ عسگری‌ علیه‌السلام‌ نیز از آن‌ مُستثنی‌ نبوده‌ است‌.
سرداب‌ مقدّس‌ محل‌ عبادت‌ سه‌ امام‌ معصوم‌ یعنی‌ ?امام‌ هادی‌?، ?امام‌ عسگری‌? و ?امام‌ زمان‌? علیهم‌السلام‌ بوده‌ است‌ و دیدارهای‌ امام‌ یازدهم‌ با برخی‌ از شیعیان‌ در آنجا انجام‌ می‌گرفته‌ است‌.
رمز قداست‌ سرداب‌ در همین‌ است‌ و اینکه‌ محل‌ سرآغاز انتظار می‌باشد.
ماموران‌ حکومت‌ وقتی‌ در تعقیب‌ مولایمان‌ حضرت‌ حجت‌ بن‌ الحسن‌ العسکری‌ عجل‌ الله‌ تعالی‌ فرجه‌ الشریف‌ به‌ آنجا رفتند، آن‌ بزرگوار را در حال‌ نماز بر روی‌ فرشی‌ دیدند که‌ اطرافش‌ را آب‌ گرفته‌ است‌ و نتوانستند به‌ آن‌ بزرگوار دست‌ یابند و از همانجا بود که‌ غیبت‌ حضرت‌ آغاز شد و آن‌ خورشید ولایت‌ در پس‌ پرده غیبت‌ قرار گرفت‌ و چشمها در انتظار دیدارش‌ ماندند.

×××

سامراء یکی از زوار ایرانی که با ما بود کیف و مقداری پول تو ماشین گذاشته بود وقتی برگشتیم گفت نزدیک صد هزار تومن پول و کلی سوغات را دزدیدند .!!!

ماشین قفل بود و راننده ماشین ادعا میکرد من هم با شما زیارت اومدم و به طرف حرم اشاره میکرد و قسم میخورد من ندزدیدم .

اون زائر اهل کرمانشاه بود و رفیقی داشت که به انگلیسی مسلط بود رفت و به سرباز های آمریکایی گفت : اونها هم گفته بودن به هر کس شک داری بگو تا پولت را بگیریم .

از طرفی راننده ماشین شیعه بود و گفتیم اگه دست سرباز های امریکایی بیفته معلوم نیست چه بلایی سرش بیارن بلاخره بیخیال شدیم و برگشتیم .

در راه برگشت هم به زیارت طفلان مسلم رفتیم محمد و ابراهیم ع ...

عصر باز به کربلا رسیدیم ... نکته ای که برای من جالب بود اینه که هر کجا میرفتم وقتی به کربلا میرسیدیم حال مسافری را داشتم که بعد از مدتها دوری از وطن به وطن برگشته خیلی آرامش  پیدا میکردم مخصوصا تو حرم حضرت قمر بنی هاشم ابالفضل العباس ع .

گـرد حــرم دویده ام     صفا و مروه دیده ام 

هیچ کجـا برای مــن      کرب و بلا نمی شود

ادامه دارد ...

/ 0 نظر / 4 بازدید