سفرنامه عتبات (7) مسجد کوفه - وادی السلام و ...

علمای شیعه و سنی در فضیلت مسجد کوفه بر دیگر مساجد (به جز مسجدالحرام و مسجدالنبی صل الله علیه و آله و سلم) به تفصیل سخن گفته‌اند.

از رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم روایت شده است که مسجد کوفه مسجد پربرکتی است که خداوند آن را برای اهلش برگزیده است و روز قیامت برای نمازگزارش شفاعت می‌کند.

اصبغ بن نباته نقل کرده است که امام علی علیه السلام فرمود: «ای مردم کوفه، خداوند متعال چیزی به شما عطا کرد که به هیچ کس نداده است؛ مسجد و عبادتگاه شما را برتری داد که در آن خانه آدم علیه السلام و نوح علیه السلام و ادریس علیه السلام و مصلای حضرت ابراهیم علیه السلام و برادرم خضر علیه السلام و مصلای من است و یکی از چهار مسجد با فضیلت است که روز قیامت این مسجد شبیه شخص مُحْرِمی که لباس پوشیده، آورده می‌شود و برای اهل خود و نمازگزارش شفاعت می‌کند و زمانی خواهد آمد که این مسجد، مصّلای حضرت مهدی علیه السلام و هر مؤمنی خواهد شد و هیچ مؤمنی باقی نخواهد ماند، مگر این که در این مسجد نماز می‌خواند یا در آرزوی آن است. اگر مردم برکت آن را می‌دانستند از چهارگوشه جهان حتی با کشیدن خود بر روی برف و یخ به این مسجد می‌آمدند».

در مسجد کوفه مکان هایی هست که هر کدام شرح حالی دارد و اعمال مخصوصی من جمله : ستونها و محرابهاى هفت‏گانه،این محرابها،محل نمازگزاردن برخى از معصومان و پیامبران علیهم السلام مى‏باشد.

محراب امیر المؤمنین،که محل شهادت آن حضرت نیزمى‏باشد.این محراب در میانه دیوار جنوبى مسجد قرار دارد و در سمت راست آن جایگاه شبستان بزرگ دیگرى است که بنا بر برخى روایات،آنجا محراب و محل شهادت على علیه السلام است.

×محل به گل نشستن کشتى نوح،که فضاى گودى است در میانه مسجد بنا بر روایات ، کشتى حضرت نوح علیه السلام پس از مدتها سرگردانى ، در این نقطه به خشکى رسیده  است.

×باب الثعبان (یا دروازه اژدها) ،یکى از دروازه‏هاى نخستین و کهن مسجد کوفه است که در میانه دیوار شمالى مسجد قرار دارد و در اینجا یکى از معجزات امیر المؤمنین على علیه السلام ظاهر شده است.

دکَّةُ الْقَضاء

بدانکه دکّةُ الْقَضاء دکّانچه اى بوده در مسجد که امیرالمؤ منین علیه السلام بر روى آن مى نشستند و قضاوت و حکم مى نمودند و در آن موضع ستون کوتاهى بوده که در آن نوشته بود آیه کریمه اِنَّ اللّهَ یَاْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالاِْحْسانِ .

بَیْتُ الطَّشْت

بیت الطّشت همان محلّى است که ظاهر شده معجزه امیرالمؤ منین علیه السلام در باب آن دختر بى شوهرى که یک وقتى در میان آب بوده که زالوئى در شکمش داخل شده و کم کم از مکیدن خون بزرگ شده بود و شکم آن دختر را نیز بزرگ کرده بود برادران دختر گمان حمل به او بردند و خواستند او را بکشند براى حکم آن نزد امیرالمؤ منین علیه السلام آمدند حضرت امر فرمود در جانب مسجد پرده کشیدند و آن دختر را پس آن پرده نشانیدند و قابله کوفه را امر فرمود که او را تفتیش کند قابله پس از تفتیش عرض کرد یا امیرالمؤ منین این دختر آبستن است و فرزند در شکم دارد پس حضرت امر فرمود طشتى مملوّ از لجن آوردند و دختر را بر روى آن نشانیدند آن زالو که بوى لجن شنید از شکم دختر بیرون آمد و در بعضى از روایاتست که حضرت دست دراز کرد و از کوههاى شام قطعه برفى آورد و نزدیک آن طشت نهاد تا آن حیوان از شکم دختر بیرون آمد.

 اعمال ستُون هفتم (مقام ابراهیم خلیل(ع))
اعمال ستون پنجم (مقام جبرئیل(ع))
اعمال ستون سوم (مقام امـام زین العابدین(ع))
اعمال باب الفَرَج (معروف به مقام نوح(ع))
اعمال محراب امیرالمؤمنین(ع) و مناجات آن حضرت
اعمال مقام حضرت امام صادق(ع)
نماز حاجت در مسجد کوفه

خانه منسوب به امیرالمؤمنین (علیه السلام):

این خانه در اصل منزل مسکونی اُمّ هانی، خواهر علی(علیه السلام) بوده که حضرت پس از انتقال به کوفه آن را منزل خود قرارداد. این خانه در بیرون مسجد کوفه و در زاویه جنوب غربی آن قرار دارد. ساختمان کنونی آن گرچه قدیمی نیست لیکن در محلّ همان خانه حضرت ساخته شده است.

 

 آرامگاه میثم تَمّار:

وی یکی از یاران با وفا و فداکار امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) بود که بر اثر پایداری در ایمان به آن حضرت به شهادت رسید، امروزه آرامگاه او در فاصله ۳۰۰ متری از مسجد کوفه و در آغاز بزرگراه نجف ـ کوفه قرار دارد.

قصر دار الاماره; یا مقر والی کوفه:

این ساختمان کهن ترین ساختمان اسلامی در عراق بشمار می رود و به دست سعد ابن ابی وقاص در سال ۱۷هـ . . پس از ساختمان مسجد کوفه ساخته شد. دار الاماره ساختمانی است مربع شکل به ابعاد ۳۶/۱۱۰ متر و ۲۴/۱۱۰ متر که امروزه تنها پایه ها و برخی دیوارهای فروریخته آن باقی مانده است. این قصر یکی از ساختمانهای عبرت انگیز روزگار است. در آن قصر مسلم به شهادت رسید و سر مبارک امام حسین(علیه السلام) و شهدای کربلا به نمایش گذاشته شد و سپس سرهای قاتلان آن بزرگواران از سوی انتقام گیرندگان به نمایش در آمد. آنگاه ظالمان دیگری سرهای این انتقام گیرندگان را بریدند و در آن به نمایش گذاشتند.

علت تخریب دارالاماره !؟

مختارثقفی در سال 63 هجری برای انتقام از قاتلین نهضت عاشورای حسینی قیام کرد. بنا به نظر خوارزمی مختار تعداد 48564 نفر از دشمنان اهل بیت علیهم السلام را به قتل رساند.در روزهای حکومت مختار عبدالله بن زبیر ؛ حارث بن ابی ربیعه را از امارت بصره عزل و برادرش مصعب بن زبیر را به حکومت بصره منصوب کرد. مصعب با قشون خود برای جنگ با مختار از بصره به سوی کوفه حرکت کرد. در سال 67 هجری ؛جنگی بین لشگر مختار و لشگر مصعب در گرفت و چهارماه طول کشید . در اثر بی وفائی کوفیان ؛ در14 رمضان سال 67 مختار در این جنگ شکست خورد و کشته شد و سرش را از بدنش جدا کردند. پس از اشغال کوفه توسط مصعب ؛ سر بریده مختاربه دارالاماره منتقل و روی تخت حکومتی قرار گرفت.مصعب شش هزار نفر از لشگر مختار را که تسلیم شده بودند یکجا و با ناجوانمردی کشت.  در جمادی الاول سال 70 هجری جنگی بین عبدالملک بن عمیر و مصعب  در گرفت و مصعب به دست پسر عموی مختار کشته شد. سر او را از بدن جدا کردند و به پیش عبدالملک فرستادند. پس از فتح کوفه توسط عبدالملک ؛ سر مصعب به دارالاماره حکومتی منتقل شد. فردی بنام شعبی با دیدن سر مصعب گفت : عجب دنیائی است؟.عبدالملک پرسید چگونه ؟. شعبی گفت : من خودم دیدم در این دارالاماره ابن زیاد سر بریده امام حسین (ع) را روی این تخت گذاشت. پس از چندی سر ابن زیاد را دیدم که روی همین تخت و زیر این گنبد کبود پیش روی مختار گذاشتند. پس از مدتی سرمختار را دیدم در همین بارگاه مقابل مصعب نهادند و اکنون سر مصعب را می بینم در پیش روی عبدالملک گذاشته اند. عبدالملک از این سخن برآشفت و دستور داد دارالاماره کوفه را ویران و منهدم کردند. گویا هنوز خرابه های آن پشت مسجد کوفه نمایان است.

مرقد کمیل بن زیاد

آرامگاه کُمیل بن زیاد نَخَعى  در میان بزرگراه نجف ـ کوفه قرار گرفته است. کمیل از یاران باوفاى حضرت على(علیه السلام) بود و دعاى کمیل که حضرت آن را به وى آموخت، مشهور است.ایشان در جنگها از یاران صدیق امام علی(ع) و از کارگزارن ایشان در دوران خلافتشان بودند، در زمان حجاج بن یوسف؛کمیل به علت عشق به اهلبیت(ع) زندانی و شکنجه شد و به شهادت رسیدند. قبرستان وادی السلام

قبرستان  وادی السلام  که در شمال شهر نجف و حرم مطهر امیر المومنین(ع ) قرار گرفته مرقد پیامبران حضرت "هود "(ع) ،حضرت "صالح " (ع) مقام امام زمان (عج ) و آرامگاه شخصیت های بزرگ شیعه را در خود جای داده است .
 
بنابه فرمایشات امیر المومنین و امام صادق (ع ) در این سرزمین ارواح مومنین دسته دسته با یکدیگر صحبت می کنند و هر مومنی در هر جایی از زمین بمیرد خداوند روحش را به وادی السلام می برد.

در این قبرستان ساختمانی کوچک باگنبدی متمایز از دیگر بناهای قبرستان ضریح کوچکی را در خود جای داده است که داخل آن قبور مطهر حضرت هود (ع) و حضرت صالح (ع ) قرار دارد .
 
در قبرستان وادی السلام مکانی است یا حیاطی کوچک که در گوشه آن دو شبستان به نامهای مقام امام زمان (عج ) و مقام امام صادق در کنار هم قراردارند .

گفته شده است که بعضی از بزرگان در دوران غیبت کبری در این مکان مقدس به خدمت امام زمان (عج)  شرفیاب شده انداز آن جمله استاد العرفا "سید علی قاضی طباطبایی " است که هم اکنون مرقد منورش زیارتگاه خاص و عام در وادی السلام است .
 
 
 
 
امام صادق ـ علیه السلام ـ فرموده: در شرق و غرب عالم هر مومنی از دنیا برود، خداوند سبحان روح او را به وادی السلام منتقل می نماید. گویا می بینم انسان های با ایمان گروه گروه کنار همدیگر نشسته و با هم صحبت می کنند.
 
در بحارالانوار دارد که قبر حضرت نوح و ابراهیم ـ علیهما السلام ـ و حدود 370 نفر از پیامبران در کنار مضجع شریف علی ـ علیه السلام ـ می باشد.
 
قبرستان وادی السلام
 
قبرستان وادی السلام
 
قبر آقای حاج میرزا علی آقای قاضی رضوان الله تعالی علیه استاد آیه الله بهجت ره وادی السلام
 
 
/ 0 نظر / 8 بازدید