راه های رسیدن به آرامش ...

۱) ذکر و یاد خدا

ذکر و یاد خدا باعث آرامش دل ها است. همان طور که خداوند در سوره رعد آیه ۲۸ می فرماید: الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ «دل ها با یاد خدا آرام می گیرند.»

۲) توکل به خدا

کسی که توکل به خداوند نداشته باشد، همیشه دست نیاز به دیگران دراز می کند و این وابستگی موجب سلب آسایش او می شود. این افراد با کوچک ترین مشکل به دیگران متوسل می شوند و هیچ امیدی ندارند. دراین شرایط باید بدانند خود سعی و تلاش کرده و خداوند قهار است و مشکلات آنها را حل می کند.

خداوند در قرآن سوره طلاق آیه ۳ می فرماید: من یتوکل علی الله فهو حسبه:« هرکه به خداوند توکل کند.خداوند او را بس است.»

بنابراین کسی که توکل به خدا داشته باشد، دیگر حرص مشکلات و سختی ها را نمی خورد و خود را به خداوند می سپارد.

۳) نداشتن حرص و طمع

انسان ها هرچقدر ثروتمندتر باشند، به همان میزان آرامش کمتری دارند. هر قدر زندگی ماشینی و امکانات رفاهی و همین، طور آسایش بیشتر باشد، به همان نسبت و به همان تناسب آرامش ما کم می شود.

کسی که به فکر مال اندوزی و طمع باشد، همیشه به این فکر است که ثروتش بیشتر شود، درنتیجه آرامشی ندارد. افرادی که معمولا چشم داشت و یا حسرت مال و علم افراد را می خورند، معمولا از روح روان سالمی برخوردار نیستند.

۴) بالا بردن رشد معنوی

افراد می توانند با رشد معنوی و از طریق دعا کردن و توسل به خداوند و مطالعه، کمبودها و خلاء های خود را برطرف کنند. زیرا با دعا مشکلات آنها حل می شود و به آرامش می رسند.

۵) واقعیت زندگی را قبول کنید

درست است که انسان دوست دارد به کارهای بزرگ ومال وثروت دست پیدا کند و این رفتار ذاتی است، اما زمانی است که فرد تمام سعی وتلاش خود را می کند، اما به آن مرحله از پیشرفت نمی رسد.او نباید ناامید شده و تمام فکرش را روی آن متمرکز کند،زیرا موجب سلب آسایش او می شود.

پیامبر اکرم (ص) می فرماید: ان الله یحب معالی الامور:«خداوند کارهای بلند و گرامی را دوست دارد».

ولی زمانی که افراد به خواسته های خود و آن پیشرفت نمی رسند، باید حسرت نخورند، زیرا حسرت خوردن خود یک عامل از بین بردن آسایش است.

۶) تسلیم مقدرات خداوند باشید

فرض کنید فردی مدام در حال دعا کردن است که خداوند شرایط ازدواج او را با کسی که دوستش دارد فراهم کند، اما دعای او مستجاب نمی شود و او به طرف مقابل خود نمی رسد. این تقدیر خداوند است و نباید بر خواسته های خود پافشاری کند.

برخی افراد می گویند: خداوند در قرآن فرموده که بخوانید مرا، تا اجابت کنم شما را. پس چرا خداوند دعاهای ما را اجابت نمی کند؟ باید در جواب گفت: دلیل آن این است که خداوند صلاح تو را می خواهد و حکمت و سرنوشت تو این طور رقم خورده است.

خداوند در قرآن سوره بقره آیه ۲۱۶ می فرماید: و هو کره لکم و عسی آن تکرهوا شیئاً و هو خیر لکم و عسی أن تحبوا شیئاً و هو شر لکم والله یعلم و انتم لا تعلمون

«شاید چیزی را ناخوش بدارید و در آن خیر شما باشد و شاید چیزی را دوست داشته باشید و برایتان ناپسند افتد خدا می داند و شما نمی دانید.»

اگر هر کاری که نمی شود به آن دست یافت را به دست خداوند سپرد، آرامش انسان زیاد می شود. زیرا خود را درگیر آن کار نمی کند.

۷) ازدواج با همسر خوب :

خداوند در قرآن سوره روم آیه ۲۱ می فرماید: من ایاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها» از نشانه های او این است که برای شما همسرانی آفرید تا به وسیله آن ها آرام گیرید.»

وقتی مردی وارد خانه می شود و همسرش تمام امکانات را برای او فراهم می کند تا او به آرامش برسد این نعمتی است که باید قدر او را دانست. همین طور زنی که با وجود همسرش احساس آرامش می کند. اخلاق نیک همسران در آرامش افراد بسیار تاثیرگذار است.

۸) استراحت و خواب در شب :

خواب و استراحت شبانه بسیار در آرامش افراد تاثیر دارد. حتی خداوند در قرآن می فرماید: الله الذی جعل لکم اللیل لتسکنوا فیه: «خداوند شب را برای شما پدید آورد تا در آن آرام گیرید.»

۹) پاکیزگی و نظافت :

کسی که پاکیزه و تمیز است معمولا احساس آرامش می کند؛ ولی زمانی که فردی کثیف و بدبو است از این بابت رنج می برد و باعث سلب آسایش او می شود.

۱۰) طهارت داشتن :

بارها و بارها در روایت و احادیث ذکر شده است که انسان دائم الوضو باشد، زیرا وضو باعث آرامش می شود. با غسل های مستحبی در مناسبت ها و ولادت های ائمه اطهار می توان به آرامش رسید، زیرا زمانیکه حس پاک بودن به او دست بدهد، آرامش به او تزریق می شود.

۱۱) خوردن غذای سالم و طبیعی :

در آیات و روایات ذکر شده است خوردن انگور سیاه، زیتون و روغن آن و همین طور خوردن عسل در اعصاب و آرامش موثر است. متاسفانه امروزه غذاهای فست فود که بسیار در روحیه و آرامش انسان ها تاثیر منفی دارد، جای غذاهای سالم و طبیعی را گرفته است.

۱۲) عدم بدبینی و اعتماد به دیگران :

معمولاً افرادی که به دیگران و یا همسر خود شک دارند و بدبین هستند، معمولاً این شک و عدم اعتماد آرامش آنها را به خطر می اندازد. مثلا اگر خانمی همسرش دیربه خانه می آید، در ذهن خود به غلط چنین تصوری دارد که شاید او با کس دیگری است؛ در صورتی که همسرش به دلیل مشغله کاری دیر به منزل رسیده است. به همین دلیل فکرهای منفی روح و روان او در عذاب است.

در آیات روایات آمده است که انسان ها باید اصل را بر نیکی بگذارند؛ مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

...............

هر که هستید و هر کجا زندگی می‌کنید، آرامش را به زندگی خویش دعوت کنید و آن را در ذهن خود جایگزین سازید. اگر کلام و رفتار شما قرین آرامش باشد بدون شک این ویژگی به دنیای اطراف شما نیز سرایت خواهد کرد. بخاطر داشته باشید، برای رسیدن به این وضعیت ، لازم است برخی قابلیتهای ویژه را در خود پرورش دهید و شرایط خاصی را در زندگی خویش ایحاد نمایید. رعایت نکات زیر مقدماتی است که به شما کمک می‌کند و در این مسیر گام بردارید.

یاد بگیرید که گاه مسائل را رها سازید.

بدین معنی که به هر مسئله‌ای دائما گره نخورید. وقتی همیشه و همه جا فکر مسائل خود هستید و به مرور آنها می‌پردازید، در واقع همیشه بار اضافی را با خود حمل می‌کنید، که این خود سبب ایجاد اضطراب و استرس در شما می‌گردد. بیاموزید که با یک ذهن رها و آزاد زندگی کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا با هر محرک کوچک و یا مانع جزئی آشفته نشوید.

به خود و خدای خود ایمان داشته باشید.

اگر به خود و خدای خود ایمان داشته باشید، براحتی از عهده مشکلات زندگی برخواهید آمد و ثابت قدم و مطمئن در راه رسیدن به اهداف خود گام بر خواهید داشت.  

مثبت اندیش باشید.

اگر دیدگاه مثبت اندیشی نداشته باشید، همه چیز می‌تواند بی‌فایده و بی‌ثمر باشد. داشتن نگرش مثبت و امید ، بهترین سلاح در مقابل ترس و اضطراب است.  

نسبت به انتظارات و برنامه‌های خود واقع بین و منطقی باشید.

توانائیهای خود را در موقعیتهای خاص بشناسید و نسبت به عدم توانائیها و ضعفهای خود واقع بین باشید. هر چقدر نگرش شما نسبت به مسائل زندگی منطقی‌تر باشد، به آرامش بیشتری دست خواهید یافت.  

نسبت به انسانها ، عشق بی قید و شرط خود را نثار کنید.

شما می‌توانید از دوستان ، همکلاسیهای خود شروع کنید. یاد بگیرید که آنها را بدون قید و شرط دوست بدارید، در مقابل ضعفهای آنها صبور باشید و خطاها و اهمال کاریهایشان را ببخشید. هر چقدر نسبت به دیگران بخشش بیشتری داشته باشید، احساس شادی و خرسندی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

معنای فداکاری را لمس کنید.

دست بخشش داشته باشید، ولی انتظار بازگشت نداشته باشید. دیگران را به شیوه خودشان خوشحال کنید. به افراد بی پناه و یتیم و فقیر کمک کنید. برای آنهایی که خواهان یاری گرفتن از شما هستند پشت و پناه باشید، و بدون آن که منتی بر آنها نهید تکیه گاهشان باشید، هر چقدر بیشتر ببخشایید، از الزامات و قید و بندها بیشتر رها خواهید شد.

افکار خود را بازسازی کنید.

در افکار و عقاید خویش نسبت به شخص خود ، بازنگری کنید. بیاموزید در مقابل خویشتن صبور باشید و ارزشها ، استعدادها و مهارتهای خود را ارج نهید. خود را بدون هیچ قید و شرطی دوست بدارید. هر گونه ترس و تردید غیر منطقی که در مورد خود دارید، کنار بگذارید. اگر دیدگاه مثبت و سالمی را در مورد خود داشته باشید، یاد خواهید گرفت که خود را بدون قید و شرط قبول داشته باشید .

افراد آرام به خود می ‌گویند که برای تغییر گذشته کاری نمی ‌توان کرد، آنگاه از فکر ادامه زندگی لذت می ‌برند.

آرامش را از کودکان بیاموزید، ببینید که چگونه در همان لحظه‌ ای که هستند، زندگی می‌ کنند و لذت می ‌برند.

مهم نیست که با شما مؤدبانه برخورد کنند یا نه، برخورد مؤدبانه‌ ی شما، باعث ایجاد آرامی و احساس خوبی در شما خواهد شد.

/ 14 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دل.آرام

یا رب... مرا معبر آرامش کن تا آنجا که نفرت هست، عشق جاری سازم آنجا که خطا هست، بخشایش بگسترانم آنجا که جدایی هست، وصل بیافرینم آنجا که لغزش و دروغ هست، حقیقت بیاورم آنجا که تردید هست، ایمان بنا کنم آنجا که ظلمت هست، نور بتابانم و آنجا که اندوه هست، شادی منتشر کنم [لبخند][قلب]

دل.آرام

هرچه کردم نشدم از تو جدا ، بدتر شد گفته بودم بزنم قید تو را ، بدتر شد مثلا خواستم این بار موقر باشم و به جای "تو" بگویم که "شما"، بدتر شد آسمان وقت قرار من و تو ابری بود تازه، با رفتن تو وضع هوا بدتر شد چاره دارو و دوا نیست که حال بد من بی تو با خوردن دارو و دوا بدتر شد گفته بودی نزنم حرف دلم را به کسی زده ام حرف دلم را ؛ به خدا بدتر شد روی فرش دل من جوهری از عشق تو ریخت آمدم پاک کنم عشق تو را ، بدتر شد[زبان][قلب][نیشخند]

دل.آرام

نه! کاری به کار عشق ندارم! من هیچ چیز وهیچ کسی را دیگر در این زمانه دوست ندارم انگار این روزگار چشم ندارد من و تو را یک روز خوشحال و بی ملال ببیند زیرا هر چیز وهر کسی را که دوست تر بداری حتی اگر یک نخ سیگار یا زهرمار باشد از تو دریغ می کند پس من با همه وجودم خود را زدم به مردن تا روزگار دیگر کاری به کار من نداشته باشد این شعر تازه را هم ناگفته می گذارم… تا روزگار بو نبرد… گفتم که کاری به کار عشق ندارم قیصر امین پور

دل.آرام

رهگذر نه وقتت را می گیرم نه دلت را می شكنم نه پولت را می خواهم فقط بگذار ...یك فنجان قهوه مهمانت كنم می دانم قهوه ام تلخ است مثل تقدیرم ولی قول می دهم فالی شیرین برایت بگیرم مثل لبخندت...[لبخند][ماچ]

سید جمال طباطبایی ازاد

با سلام ضمن تشکر از حضور خوب و صمیمی شما در وبم پیشاپیش بمناسبت 8 دیماه تولد فروغ فرخزاد این شاعر بی پروای شعر نو در هر سه وبلاگ به تحقیق در مورد این عزیز از دست رفته و نامه های او به شوهرش پرویز شاهپور پرداخته و مطلب نگاشته ام اگر تشریف بیاورید موجب سرور و مباهات بنده خواهد بود تا درودی بدرود

دریا ساحلی

سلام چه مطالب خوبی گذاشتید با نظرتان موافقم امیدوارم که همه ی انسانها به ارامش درون برسن تاوجدانی اسوده داشته باشند[گل]

شیدا

سلام به دوست عزیزم الان که اومدم اینجا ، خیلی خوشحالم که خبرم کردی مطلبت عالی بود و کاربردی... اگه بتونیم به همه ی اینها عمل کنیم ، چه زندگی زیبایی خواهیم داشت![گل]

شفق سبز

چه وبلاگ خوبی دارید بهتون تبریک میگم من با اجازه شما را لینک میکنم تا مطالبتون را دنبال کنم[نیشخند]موفق باشید[گل]

من+لبخند=خداوند

سلام اجازه دارم شما رو تو لیست دوستانم قرار بدم؟[لبخند]

مریم

سلامی که چه رازها در آن نهفته است عزیزم تو را همچو مرجانی ته دریا می بینم و دوست دارم در کنار تو باشم و دریچه راز خود را به روی تو بگشایم محبوبم ای کاش پرنده مهاجر و خوش اوازی بودم و در دستهای تو اشیانه می ساختم ای کاش قطره اشکی بودم که از فروغ چشمانت تولد می یافتم و بر گونه هایت بوسه می زدم ودر هر گوشه از لبت می رفتم و انگاه برای نوشتن خاطرات مرکب می شدم وسپس مایه وجودت می شدم اما به چه مشغول کنم دیده دل را که تو را می طلبد و دیده تو را می جوید عزیزم سوگند می خورم که بهار را بخاطر زیباییش و گل را برای بویدنش و تو را بخاطر احساس پاکی که داری دوست دارم