سفرنامه عتبات (5) مکان های زیارتی در کربلا ...

حُرّ: و آن شهرکی است در جنوب غربی کربلا که در فاصله 9 کیلومتری از شهر واقع شده و نام آن برگرفته از نام حرّ بن یزید ریاحی است. او در روز عاشورا یکی از فرماندهان لشکر عبیدالله زیاد بود ولی بعدها توبه کرد و به لشکر حق پیوست و تا پای جان ایستاد و به شهادت رسید و در این موقعیّت دفن گردید. امروزه آرامگاه او، که از ساخته های شاه اسماعیل صفوی است، دارای صحن و رواق و گنبد کاشی کاری است و مؤمنان فوج فوج به زیارت قبرش می شتابند.

تل زینبیه -

روز عاشورا ، به هنگام نبرد و درگیری حضرت زینب بر بالای تپه ای مشرف بر میدان نبرد حضور می یافت و شاهد جان فشانی های دلاور مردان و آزادگان و یاران حسین ( علیه السلام ) بود . این تل در سمت جنوب غربی صحن مطهر واقع شده است و به طور تقریبی پنج متر از کف صحن حرم بالاتر است و حدود ۳۵ متر تا مقتل و قتل گاه فاصله دارد.
 
 
 
مقام کف العباس علیه السلام ( محل قطع شدن دست راست و چپ حضرت )
 
 
 
 
بین الحرمین ( فاصله بین حرم حضرت سید الشهداء و حضرت عباس علیه السلام )
 
 
 
در سمت شرق ضریح مطهر حضرت، فضایی است که در جنوب آن پنجره ای نقره ای قرار دارد. اینجا آرامگاه قسمت اعظم شهیدان واقعه کربلا است که همگی آنان پیرامون آن پنجره و فضاهای اطراف پراکنده و مدفون هستند.
 
 
 
 
سید ابراهیم بن محمد بن موسی بن جعفر ( علیه السلام )
 
آرامگاه او در رواق حرم مطهّر و در گوشه شمال غربی آن است - چرا به سید ابراهیم، مجاب می گویند؟
هنگامی که سید ابراهیم به کربلا منتقل و به حرم حسینی مشرف شد، خطاب به قبر مطهّر امام حسین(علیه السلام) گفت: «اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا أَبِی». صدایی شنید که: و «اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا وَلَدِی» لذا به مجاب؛ یعنی کسی که او را پاسخ گفته اند، ملقّب شد.
 
 
 
مرقد حبیب بن مظاهر اسدی

اعتقاد شیعیان براین است که حبیب بن مظاهر اسدی از تمامی اصحاب امام حسین ( علیه السلام ) البته بجز خانواده‌اش والاتر است، بدین علت امام زین العابدین ( علیه السلام ) هنگام دفن، او را همراه با سایر شهدا دفن نکرده و قبر جداگانه‌ای درون حرم مطهر امام حسین به او اختصاص داد. زائران حرم مطهر امام حسین ( علیه السلام ) ابتدا به قبر حبیب بن مظاهر می‌رسند و بر وی سلام می‌کنند، گویی که او دربان حرم مطهر امام حسین ( علیه السلام ) است.

 
 
/ 0 نظر / 13 بازدید