حاج محمد اسماعیل دولابی ره ...

در دنیا اگر خودت را مهمان حساب کنی و حق تعالی را میزبان ، همه غصه ها می رود . چون هزار غصه به دل میزبان است که دل میهمان از یکی از آنها خبر ندارد . هزار غم به دل صاحبخانه است که یکی به دل مهمان راه ندارد . در زندگی خودت را میهمان خدا بدان تا راحت شوی . اگر در میهمانی یک شب بلایی به تو رسید شلوغ نکن و آبروی صاحبخانه را حفظ کن .

دنیا غیر از دیوانه همه عاشق‌اند ، ولو اغلب عشق مجازند، اما همان عشق هم پیش خدا شریف است ، مجاز هم پلی به‌ سوی‌ حقیقت است و از حقیقت سر در می‌آورد.

موت همیشه همراه ماست. وقتی می‌خوابیم گویا می‌میریم و آنرا تمرین می‌کنیم. وقتی که نفس را بیرون می‌دهیم، در حقیقت می‌میریم و با نفس دیگر ادامه حیات می‌دهیم.... وقتی جان دادن خیلی خوب وقتی است، هنگام تجلی خداست... با نزدیک شدن به آن مست می‌شوند به همبن خاطر بدان سکرات گفته می‌شود.

«آمادگی موت خوب است نه زود مردن، بعد از این آمادگی، عمر دنیا بسیار پر ارزش خواهد بود. حضرت امیر فرمود یک ساعت دنیا را به همه آخرت نمی‌دهم.»

دنیا شب صرف است و قیامت روز صرف و برزخ بین الطلوعین است. شیعیان دراین دنیا بین الطلوعین را طی می‌کنند.»

«دنیا آن قدر خیالی است که اگر با خیالت همراه من بیایی، یک باره می‌بینی که جان داده‌ای و آمده‌ای آن طرف.»

مؤمن در آخرالزّمان در دنیا غریب است و پیامبر اکرم فرمود: (طوبی للغرباء) خوشا به حال غریب ها. چون غریب در دنیا ، قریب در آخرت است . غریب ها به هم قریبند. حتّی در عقد اخوت روز عید غدیر، همه ی حقوق برادری را به یکدیگر می بخشند، جز اینکه تنها به بهشت نروند.

سخنرانی های مرحوم حاج محمد اسماعیل دولابی

/ 17 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجهول خانم

سلام من که خیلی لذت بردم[مغرور][قلب] هم از نوشته های زیباتون هم از اهنگ دلنشینتون.[قلب][گل]

nafiseh

مرسی .مطالب جالبیه.[لبخند]

نازنین

سلام جالب بود خدا کنه همیشه خدا راه رو به رویمان بند بیاره چون گذشت می کنه ولی بنده ی خدا این طور نیست[گل][گل][گل]

...

سلام..نمی دونین چقد دلم گرفته برام دعا کنین مشکلم حل بشه. میدونم همه چی دست خداست بیشتراز آدما دلم گرفته برام دعا کنین [گل]

رهاراد

چقدر زیبا وساده نوشتین واقعیتو . مطالبتون خیلی جالبه

zohre heidari

تعبیر جالبی بود واقعا چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید

نادر

کارتون خیلی خیلی عالی است دستتون درد نکنه