سفره هفت سین ...

ماهی قرمز : نمادی است برای زنده نگاه داشتن سفره هفت سین.

سبزه : نماد شادابى و سرسبزى و نشانگر زندگى بشر و پیوند او با طبیعت است.

سکه : نمادی است از برکت . برخی بر این باورند که سکه که نماد «دارایی» و آب که نماد «پاکی و روشنایی» است بهتر است در کنار هم قرار گیرند و سکه را درون ظرفی از آب سر سفره می‌گذارند.

سرکه : در روایت است که چون درست شدن سرکه زمان طولانی نیاز دارد و صبر زیادی را می طلبد. بنابراین سرکه نمادی است برای صبر.

سمنو : غذایی است مقوی و شیرین. که درست کردن آن نیاز به مهارت و صبر زیاد دارد. و نمادی است برای شیرینی زندگی .

سمنو

سیر : نماد مناعت طبع است یعنی انسان باید همواره با قناعت بر جهان بنگرد. پس سیر که نشانه قناعت و یادآور امتناع از تجاوز است را بر سر سفره می نهیم تاانسانی عاقل، سالم، شاداب، قوی و قانع باشیم. سیرچشمی و چشم سیری از بزرگ ترین صفات انسان برتر است.

سماق : چون به رنگ خورشید به هنگام طلوع است نمادی است برای از بین رفتن شام تیره و طلوع صبح صادق.

تخم مرغ : نماد زایش و آفرینش است و نشانه اى از نطفه و نژاد.

سیب : نمودار‌ِ راز و رمز عشق و دلدادگی و باروری است.

سنجد : نماد سنجیده عمل کردن است. سنجد را بر این باور بر سفره می گذارند که هرکس با خویشتن عهد کند در آغاز سال هرکاری را سنجیده انجام دهد. سنجد نشانه گرایش به عقل است؛ احترام به تفکر و ترویج و خردمندی.

شمع : نمادی است برای روشنایی.

قرآن کریم در سفره هفت سین

ایرانیان به هنگام چیدن سفره هفت سین اولین و مهمترین موردی را که بر سفره قرار می دهند، قرآن کریم است . ایرانیان مسلمان به نشانه توکل و توسل به خداوند متعال در آغاز سال و درخواست بهترینها از خالق خویش قرآن را در بهترین جای سفره قرار داده و پس از آن اجزای دیگر را می چینند .

آینه در کنار آن هم از اجزائی است که در بسیاری از سفره‌های هفت سین چیده می‌شود.

 

آینه : نمادی از وجدان و بازتابِ اندیشه ، گفتار و کردار آدمی ‌می‌باشد .

سال خوبی برای همه هموطنان عزیز آرزومندم

امیدوارم طلوع سال نو غروب غمهایتان باشد .

سال 1391 مبارک ...

/ 2 نظر / 80 بازدید
دل.آرام

سلام عزیزم[گل][گل] ممنون جالب بود [گل]بعضیهاش را اصلا نشنیده بودم .. امیدارم سال خوبی پیش رو داشته باشید [قلب] و با نو شدن سال همه چیز برات نو بشه به غیر از دوستای خوبت [خجالت][زبان] از همه مهمتر امیدوارم دلهامون در این سال جدید از هر کینه و عداوتی خالی بشه[چشمک] و جاشون را مهر و محبت و یک کم بخشش و از خود گذشتگی بگیره ... [لبخند][گل] دوستت دارم دوست خوبم [پلک]

دل.آرام

پروردگارا در این روزهای پایانی سال به خواب دوستان عزیزم آرامش،[قلب] به بیداریشان آسایش، [گل] به زندگیشان نشاط، [قلب] به عشقشان ثبات، [گل] به عهد و مهرشان وفا، [قلب] به عمرشان عزت، [گل] به رزقشان بركت [قلب] و به وجودشان صحت عطا بفرما. [گل] الهی آمین[گل][قلب][گل]